Havacılık Lisesi

Günümüz dünyasının ve Türkiye’nin yaşam koşullarını değerlendirdiğimizde velilerin öğrencileri için eğitimden beklentileri, kişinin erken yaşlarda kendini gerçekleştirmesinden öte statüsü ve maddi imkânları yüksek seviyede olan bir iş sahibi olabilmesidir. Havacılık sektörü gerek statü olarak gerekse maddi olarak çalışanlarını mutlu edebilecek bir sektördür.

Havacılık sektörünün gün geçtikçe gelişmesi, İstanbul’da 3.havalimanı inşaatının devam etmesi ayrıca havayolu şirketlerinin vizyonlarında 10 yıl içinde 2 kat büyüme istekleri sektörün işgücü ihtiyacını gün geçtikçe artırmaktadır. Dolmabahçe Okulları olarak vizyonumuz içinde yer alan “öğrencilerin hayata hazır bireyler olarak yetiştirilmesi” ilkesiyle havacılık sektörünün hızlı büyümesine ve işgücü ihtiyacına Havacılık Lisemizle cevap verebileceğimizi düşündük. Bu sebeple 2016 yılında Havacılık Lisemizde

eğitim – öğretime başladık.

Tüm öğrencilerimize 9.sınıfa başladıklarında tüm kültür derslerinin yanında yabancı öğretmen destekli yoğun İngilizce Öğretim ve Mesleki Gelişim dersleriyle 10.sınıfta görecekleri meslek derslerine altyapı oluşturuyoruz. Toplamda 1065 m²’den oluşan atölyelerimizle İstanbulun en büyük atölye altyapısına sahip  Özel Havacılık Lisesi olarak tüm atölyelerimizi son teknoloji ekipman ve uçak eğitim setleriyle donattık. Hangarımızda yer alan uçaklarla öğrencilerimizin uçaküstü eğitim yapmasını sağlıyoruz. 10.sınıfta başlayan mesleki eğitim, atölyelerimizde 12.sınıf sonuna kadar devam ediyor. Mezun olan öğrencilerimizin atölyelerimizde alanlarıyla ilgili tüm eğitimleri uygulamalı olarak alanında uzman eğitim kadrosundan almalarını hedefliyoruz. 2018 sonunda almayı hedeflediğimiz Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından “Tanınan Okul” sertifikasıyla öğrencilerimizin lisanslı teknisyen olarak mezun olmasını sağlamak istiyoruz.

Havacılığa gönül veren tüm öğrencileri eğitim – öğretime 2016 yılında Beykent Kampüsümüzde başladığımız Türkiye’nin En Büyük Özel Havacılık Lisesinde sektörle buluşmaya davet ediyoruz.

     Havacılık sektöründe yer alan uçak, helikopter, insansız hava aracının bakım ve onarım faaliyetlerini yapabilecek uluslararası standartlarda temel bilgi ve beceriye sahip, gelişen havacılık ve uzay teknolojisindeki yenilikleri takip ederek kendini sürekli yenileyen ve çalışma ortamına aktarabilen, inisiyatif kullanabilen, sorun çözme yöntemlerini bilen, her türlü havacılık faaliyetleri esnasında ortak havacılık dilini kullanabilme yeteneğine sahip, Cumhuriyetimizin ve bilgi çağının ihtiyaç ve hedefleri doğrultusunda bilimsel ve yapıcı düşünen, sürekli öğrenen, bilgiye ulaşmayı bilen, liderlik özellikleri gelişmiş uçak bakım teknisyenleri yetiştirmektedir.

Uçak Bakım Bölümü, Anadolu Teknik Programı olup “Uçak – Gövde Motor ve Uçak Elektroniği” olmak üzere iki dalda eğitim vermektedir.

ÜNİVERSİTE VE MODÜL SINAVLARINA PROFESYONEL HAZIRLIK

   Okulumuz öncelikle mesleki bir lise olduğu için öğrencilerimizle 12.sınıfa kadar mesleki anlamda ilerlemeyi hedeflemekteyiz. 12.sınıfa geldiğimizde öğrencilerimiz, velilerimiz ve rehberlik birimimizle öğrencilerimizin yeterlilikleri tespit edilmekte, buna göre mesleki ya da akademik olarak tercihte bulunmaları sağlanmaktadır.

Üniversitelerin Pilotaj bölümünden veya Teknoloji Fakülteleri için sağladığı ek kontenjan avantajlarından yararlanmak isteyen öğrencilerimizle hafta içi ve hafta sonu üniversite sınavlarına hazırlık çalışması yapmaktayız.

Ayrıca lisans sürecini tamamlamak isteyen öğrencilerimiz için SHGM modül sınavlarına hazırlık süreci ise modül sertifikasına sahip öğretmenlerimiz tarafından yürütülmektedir.

Öğrencilerimiz 12. sınıf sonuna kadar Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı

başta olmak üzere akademik eğitimleri almaya devam ederek üniversite eğitimi için donanımlı mezun olmaktadırlar.

-Her hafta KTS (Konu Trama Sınavı) ile akademik takip,

-Hafta içi ve hafta sonu etütleri,

-Performans ve süreç odaklı eğitim sistemi,

-Eğitim – Öğretimimizi ders programı oluşturma ve program  takibi ile planlıyoruz.

Uçak Bakım Bölümü için Jet Motorlu (Fouga Magister) ve Pistonlu (Cessna 150) olmak üzere iki çalışan uçağın yer aldığı hangar ve 12 atölyeyle 1065 m²’ lik alana sahip

Türkiye’nin En Büyük Özel Havacılık Lisesi…

Kabin Hizmetleri bölümümüz Anadolu Meslek Programına dahildir. Kabin Hizmetleri öğrencilerimiz için okulumuzda Kabin Hizmetleri Eğitim Simülatörü bulunmaktadır. Öğrencilerimiz birebir uçak ortamında uygulamalı olarak mesleki eğitim almaktadırlar. Mezun olduklarında İngilizce ve İspanyolca olmak üzere 2 yabancı dile hakim olmaktadırlar. Sektörün taleplerine göre İngilizcenin yanında vermiş olduğumuz ikinci yabancı dil değiştirilebilmektedir.

Kabin Hizmetleri bölümümüzde okuyan öğrencilerimizin 2 yıllık ön lisans mezunu olmaları öncelikli hedefimizdir. Üniversitelerin Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri, Yer Hizmetleri ve Ulaştırma Hizmetleri Bölümleri’nde okuyabilmektedirler. Ayrıca öğrencilerimiz Gastronomi ve Turizm ile ilgili birçok alanda ek puanla tercih yapabilmektedirler.

Yer Hizmetleri Bölümümüz Anadolu Meslek Programına dahildir . Yer Hizmetleri eğitimi için hangarımızda bulunan uçaklarda ve kabin hizmetleri eğitim simülatöründe temsil, trafik, ramp, bagaj, kargo ve ikram gibi konularda eğitim verilmektedir.

Öğrencilerimiz bu bölümden İngilizce ve İspanyolca olmak üzere 2 yabancı dille mezun olmaktadırlar. Sektörün taleplerine göre İngilizcenin yanında vermiş olduğumuz ikinci yabancı dil eğitimi Çince, Rusça ve Almanca ile değiştirilebilmektedir.

B2 SEVİYESİNDE  İNGİLİZCE EĞİTİM

Konu tarama sınavıyla sürekli takip

Yoğun, hedef odaklı eğitim programı

Mesleki İngilizceyle sektöre hazırlık

Yabancı öğretmenlerle konuşma becerisini geliştirme

Dünya dil otoritelerinin belirlediği seviyede eğitim

Kabin Hizmetleri ve Yer Hizmetleri’nde İspanyolca eğitimi

-Dünyada en çok konuşulan dilleri seçme imkanı

-A2 seviyesinde eğitim

-Alanında uzman ve anlattığı dili yaşayan öğretmen kadrosu

-Her ay seviye belirleme sınavı

-Ayrı oluşturulmuş dil sınıfları

Okulumuzun Rehberlik birimi, öğrencilerin psikolojik, sosyal, bilişsel, ve kariyer gelişim süreçlerini desteklemek amacı ile çalışmalarını gelişimsel dönemleri göz önünde bulundurarak sürdürmektedir.

Sadece sorunların çözümünü merkeze alarak değil, “Gelişimsel Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık” yaklaşımı çerçevesinde “önleyici” ve “iyileştirici” bir anlayışla hizmet sağlamaktadır. Öğrencinin kendini tanımasını, çevresiyle güvenli ve olumlu ilişkiler kurabilmesini, yetenek ve ilgi alanlarını keşfetmesini sağlayıcı, akademik başarı gelişimini destekleyici ve yönlendirici bu süreçte aile, öğretmen ve idare iş birliğiyle çalışmalarını sürdürmektedir.

Rehberlik Biriminin kullanmış olduğu yöntemler, bilimsellik ilkesi ile iç içedir. Kullanılan test ve envanterler, alanında uzman kişilerce uygulanır ve sonuçlarında gizlilik ilkesi dikkate alınır.

Rehberlik Biriminin Çalışmalarına Ait Bazı Konu Başlıkları

PDR Haftalık Ders Etkinlikleri

Veli Bilgilendirme Toplantıları

PDR Seminerleri(Öğrenci, Öğretmen, Veli)

Üniversite Hazırlık Çalışmaları

Bireysel Öğrenci Görüşmeleri

Farkındalığı Artırıcı Grup Rehberliği Etkinlikleri

Kariyer Belirleme Çalışmaları

Havacılıkla İlgili Sertifikasyon Programları

Birçok eğitsel geziyle öğrencilerimizin gözlem yeteneklerinin gelişmesini ve keşfederek öğrenmelerini hedefliyoruz.

Tırmanma duvarımızın ve spor aletlerinin yer aldığı anaokuluna özel bahçemizde öğrencilerimizin fiziksel gelişimini eksiksiz tamamlanması için oluşturduğumuz spor programını uyguluyoruz.

Anaokulumuza özel hobi bahçemizde öğrencilerimizin yedikleri sebze meyveleri yetiştirme fırsatı sunuyoruz.

Akıl oyunlarından dramaya müzikten görsel sanatlara kadar birçok branş çalışmamızla öğrencimizin kendini gerçekleştiren bir birey olması için oluşturduğumuz eğitim programımızı uyguluyoruz.

Esnek eğitim saatlerimizle velilerimizin çalışma saatlerinde  uzman sınıf ve branş öğretmenlerimizle dolu dolu bir eğitim süreci sağlıyoruz.

Okulumuzun iç ve dış çevresi online kamera sistemiyle okul güvenlik görevlilerimiz tarafından  24 saat izlenmekte olup şüpheli durum ve kişiler mobil okul polislerine bildirilmektedir.

Okula giriş ve çıkış işlemi öğrenci kimlik kartı veya parmak iziyle sağlanmaktadır.

Okul bahçesinde ve katlarında bulunan nöbetçi öğretmenler sayesinde öğrencilerin herhangi bir olumsuz durum veya olay yaşaması engellenmektedir.

Veli bilgilendirme sistemiyle öğrencinin okula giriş ve çıkış saatleri öğrenci velilerine sms yoluyla iletilmektedir.

Okulumuzun “Revir”inde haftanın 6 günü hemşiremiz görev yapmaktadır. Öğrencilerimizin herhangi bir rahatsızlığı olduğunda ilk müdahale okul hemşiresi tarafından yapılmakta ve velisine bilgi verilmektedir.

Okulumuz öğrencilerine “ferdi kaza sigortası” yapılmaktadır.  Ayrıca anlaşmalı olduğumuz özel hastanede acil müdahaleler ücretsiz olarak gerçekleşmektedir.

Öğrencilerin kullanmış olduğu ilaçlar okul hemşiresi tarafından zamanında ve düzenli bir şekilde öğrencilerimize verilmektedir.

Okullarımızdaki yemek listeleri düzenlenirken mevsime uygun sebze ve meyvelerin kullanılmasına dikkat edilir.

Öğrencilerimizin doğru ve dengeli beslenmesi için yemeklerin kalori değerlerine dikkat edilir.

Büyüme ve gelişme çağındaki çocukların kahvaltı alışkanlığı kazanması için okulumuzda sabah kahvaltısı ve ikindi öğünü verilmektedir.

Okul yemekhaneleri okul idarecilerimiz tarafından sık sık denetlenmektedir.

Dolmabahçe Okullarına Kayıt Ol

Erken Kayıt Fırsatlarını Kaçırma