Edwin Hubble

20 Kasım 1889 – 28 Eylül 1953

Çocukluğundan itibaren en büyük arzusu astronom olmaktı. Ancak babasına söz verdiği için hukuk okumaya başladı. Eğitimi devam ederken babasını kaybetti ve bunun üzerine astronomiye geri döndü.
Hayatının geri kalanında astronomi tarihinin en önemli yerlerinden biri olan Wilson Dağı Rasathanesi’nde çalıştı. Burada yaptığı çalışmalar esnasında Andromeda galaksisinin Samanyolu’ndan uzakta farklı bir gökada olduğunu fark etti.
Bu keşif o güne kadar yapılmış en büyük keşiflerden biridir. O güne kadar, evrenin sabit olduğu, sadece Samanyolu’ndan ibaret olduğu düşünülüyordu. Hubble aynı zamanda evrenin hızla genişlediğini de buldu. Bu buluş aynı zamanda evrenin geçmişte daha küçük olduğu anlamına geliyordu ki, yapılan hesaplamalar Big Bang yani büyük patlama teorisinin ortaya çıkmasına neden oldu. Einstein tarfından ortaya atılan sabitlik teorilerinin tamamen yanlış olduğu ortaya çıktı.
Hubble tarafından yapılan bu keşifle birlikte, evren, insanoğlu için bir anda inanılmaz ölçüde büyümüş oldu. (Yüz bin ışık yılından, on üç milyar beş yüz milyon ışık yılına) Bu yeni durumla birlikte yepyeni teknolojik buluşların, yepyeni bir matematiğin de önü açılmış oldu.
Havacılık ve uzay bilimlerinin temellerinde çok büyük bir emeği olan Edwin Hubble anısına NASA tarafından uzaya yerleştirilen ilk teleskopa “Hubble” adı verildi.