Size Ulaşalım

HAVACILIK LİSESİ

Hepimiz çocuklarımızın statüsü ve maddi imkanları yüksek bir iş sahibi olmasını arzularız. Havacılık sektörü çocuklarımız için arzuladığımız bu geleceği onlara sağlayabilecek en güzel alternatiflerden biridir.
Yeni tamamlanan 3. Havalimanı ve havayolu şirketlerinin birkaç yıl içinde %100’e varan büyüme vizyonları bu sektörde vasıflı personel ihtiyacının boyutlarını ortaya koyuyor.
Sektördeki hızlı büyümeyi, artan istihdam ihtiyacını göz önüne alarak ve “Öğrencilerin hayata hazır bireyler olarak yetiştirilmesi” vizyonuyla örtüşecek şekilde Dolmabahçe Okulları – Havacılık Lisesinde, 2016 yılında eğitime başladık.
1065 m² alanda 12 atölye, Jet Motorlu (Fouga Magister) ve Pistonlu (Cessna 150) olmak üzere iki çalışan uçağı, kabin Hizmetleri öğrencilerimiz için “Kabin Hizmetleri Eğitim Simülatörü” ile Dolmabahçe Okulları – Havacılık Lisesi çok özel bir konumdadır.
Havacılığa gönül veren tüm öğrencileri, “Türkiye’nin En Büyük Özel Havacılık Lisesinde” sektörle buluşmaya davet ediyoruz.

Öğrencilerimiz 9. sınıfta kültür derslerinin yanı sıra yoğun İngilizce eğitimi ve Mesleki Gelişim dersleri alırlar. Bu sayede 10. sınıftan itibaren alacakları meslek derslerine hazır hale gelirler.
10. sınıfta başlayan meslek derslerimiz atölyelerimizde, uçak üstü eğitimlerle mezun olana kadar devam ediyor.
Öğrencilerimiz, meslek hayatlarında ihtiyaç duyacakları teknik bilgiyi kazanmış olarak mezun olurlar.

Onlar artık; Havacılık sektöründe yer alan uçak, helikopter, insansız hava aracının bakım ve onarım faaliyetlerini yapabilecek uluslararası standartlarda temel bilgi ve beceriye sahip, gelişen havacılık ve uzay teknolojisindeki yenilikleri takip ederek kendini sürekli yenileyen ve çalışma ortamına aktarabilen, inisiyatif kullanabilen, sorun çözme yöntemlerini bilen, her türlü havacılık faaliyetleri esnasında ortak havacılık dilini kullanabilme yeteneğine sahip, Cumhuriyetimizin ve bilgi çağının ihtiyaç ve hedefleri doğrultusunda bilimsel ve yapıcı düşünen, sürekli öğrenen, bilgiye ulaşmayı bilen, liderlik özellikleri gelişmiş bir uçak bakım teknisyenidir.

Yer Hizmetleri

Yer hizmetleri Anadolu Meslek Programına dahildir.
Meslek dersleri birebir uçak üzerinde yapılmaktadır. Okulumuzda Yer Hizmetleri Bölümü tarafından kullanılan bir Kabin Hizmetleri Eğitim Simülatörü bulunmaktadır.
Bu bölümden mezun olan öğrencilerimiz İngilizce ve İspanyolca’ya hakimdirler. (Eğer isterlerse öğrencilerimiz, İngilizce dışındaki 3. lisanı değiştirebilirler)
Mezunlarımızın MYO okuyarak eğitimlerine devam etmeleri birinci önceliğimizdir. Bu bölümden mezun olanlar;
Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri,
Yer Hizmetleri ve
Ulaştırma Hizmetleri Bölümleri’nde okuyabilmektedirler. Ayrıca öğrencilerimiz
Gastronomi ve
Turizm ile ilgili birçok alanda ek puanla tercih yapabilmektedirler.

Uçak Bakım

Uçak Bakım Bölümü, Anadolu Teknik Programı olup “Uçak – Gövde Motor ve Uçak Elektroniği” olmak üzere iki dalda eğitim vermektedir.

mesleki anlamda ilerlemeyi hedeflemekteyiz. 12.sınıfa geldiğimizde öğrencilerimiz, velilerimiz ve rehberlik birimimizle öğrencilerimizin yeterlilikleri tespit edilmekte, buna göre mesleki ya da akademik olarak tercihte bulunmaları sağlanmaktadır.

Üniversitelerin Pilotaj bölümünden veya Teknoloji Fakülteleri için sağladığı ek kontenjan avantajlarından yararlanmak isteyen öğrencilerimizle hafta içi ve hafta sonu üniversite sınavlarına hazırlık çalışması yapmaktayız.

Ayrıca lisans sürecini tamamlamak isteyen öğrencilerimiz için SHGM modül sınavlarına hazırlık süreci ise modül sertifikasına sahip öğretmenlerimiz tarafından yürütülmektedir.