HEPATİT-B (SARILIK) NEDİR?

Nobel ödüllü Doktor Baruch Blumberg, Hepatit B’ye karşı en büyük savaşı açarak 13 milyon kişinin hayatını kurtardı.

Bilim insanları,

“Karaciğerde meydana gelen iltihabi reaksiyon olarak tanımlanan hepatit gerekli önlemler alınmadığında ölümcül sonuçlara yol açabiliyor. Bu hastalığın özellikle de virüs kaynaklı Hepatit B ve Hepatit C türlerindeki kronikleşme riski toplum sağlığı açısından büyük önem taşıyor” diyor.

Nobel ödüllü doktor Blumberg, Hepatit B’ye karşı en büyük savaşı açarak 13 milyon kişinin hayatını kurtardı.

DÜNYA’ DA HEPATİT B VİRÜSÜ

Bilim insanlarından oluşan bir ekip, günümüzde her yıl yaklaşık bir milyon kişiyi öldüren antik bir Hepatit B virüsünün (HBV) genomunu diziledi.

Araştırma, evrimsel geçmişi ve kökeni hakkında çok az bilgi sahibi olunan HBV’nin insanlarda yüzyıllar boyunca var olduğu görüşünü destekliyor.

1980’lerde bir İtalyan kilisesinden çıkarılan 450 yıllık bebek mumya üzerinde yapılan DNA araştımaları, mumyada hepatit B belirtilerinin olduğunu ortaya çıkardı.

1980 çıkarıldıktan sonra bilim insanları tarafından sürekli araştırma konusu olan 450 yıllık bebek mumya, paleopatolog Gino Fornaciari tarafından incelendiğinde, annesinde bulunan çiçek hastalığı sebebiyle öldüğü öne sürülmüştü. Bu bilinen en eski virüstü.

Ancak yapılan yeni incelemelerde hepatit B virüsüne rastlandı. Şaşırtıcı olan ise bulunan hepatit B virüsünün günümüzdekilerle benzerlik göstermesi oldu. Bu minik mumya, kurumuş ve çukurlaşmış yüzü, döküntülü kolları ve gövdesiyle bu hastalığın binlerce yıldır insanlara bulaştığını akıllara getiriyor.

DERLEYEN: SİDAR AKDOĞMUŞ

DR. BARUCH BLUMBERG

Napoli’deki Saint Domenico Maggiore bazilikasında gömülmüş olan çocuğun mumyalanmış kalıntıları. F: University of Pisa

Napoli’deki Saint Domenico Maggiore bazilikasında gömülmüş olan çocuğun mumyalanmış kalıntıları. F: University of Pisa