Hiçbir İşimize Yaramayan Şu Polinomları Neden Öğreniyoruz?

Matematik derslerinde öğrencilerin yaşadığı en temel sorunlardan birisi, nereden çıktığını bilmediği harflerin, neye yaradığını bilmediği işaretlerin, sadece doğru olduğu için anlam taşıyan sonuçlar üretmesidir.
Tamamen soyut gibi duran bu kavramları hayatın içinde bir yere oturtamayan öğrenci daha çok erken yaşlarda matematikten uzaklaşıp, kendini başka ilgi alanları arıyor.
Aslında matematik hayatımızın her anında kullandığımız en önemli konulardan biri. Bu yazımızda matematiğin temel kavramlarından “polinomların” neden önemli olduğunu ifade etmeye çalışacağız.
Ekonomistler
Ekonomistler, polinomların da dahil olduğu matematiksel yöntemleri, raporlamalar yaparken, Pazar eğilimlerini yorumlarken, tahminlerde bulunmak için kullanır.
Mühendisler
Havacılık ve uzay mühendisleri, kimya mühendisleri, inşaat mühendisleri, elektrik mühendisleri, çevre mühendisleri, makine mühendisleri ve endüstri mühendislerinin hepsi güçlü matematik becerilerine ihtiyaç duyar. Meslekleri, polinom ifadeleri ve işlemleri kullanarak hesaplamalar yapmalarını gerektirir. Örneğin, Havacılık ve Uzay Mühendisleri bir roketin veya jetin hızlanmasını belirlemek için polinomları kullanır. Tasarımla uğraşan Makine mühendisleri, polinomlara yoğun şekilde ihtiyaç duyarlar.
Bilimsel Kariyer Yapanlar
Arkeologlar, gökbilimciler, meteorologlar, kimyagerler, fizikçiler yanında sosyal bilimlerle uğraşanlar, işlerini yaparken polinomları kullanmaları gerekir. Yerçekimi denklemleri de dahil olmak üzere temel bilimsel formüller polinom ifadeleri içerir. Bu cebirsel denklemler bilim insanlarına kuvvet, kütle ve ivme gibi özellikler arasındaki ilişkileri ölçmelerine yardımcı olur. Astronomlar, yeni yıldızlar ve gezegenler bulmaya ve Dünya’ya olan mesafelerini, sıcaklıklarını ve diğer özelliklerini hesaplamaya yardımcı olmak için polinomları kullanıyorlar.