Nuri Demirağ

Türk Havacılığının Öncü İsmi (1886 – 13 Kasım 1957)

Nuri DEMİRAĞ, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) inşaatının ilk müteahhitlerinden olup 10 bin km’lik demiryolu ağının 1250 km’lik bölümünün inşasını gerçekleştirdi. Bu sebepten dolayı Nuri DEMİRAĞ’a Mustafa Kemal Atatürk tarafından “DEMİRAĞ” soyadı verildi. Servetini Türkiye’nin sanayi kalkınmasında büyük işlere yatırmış ve iş hayatının yanında geniş ölçüde hayırsever insan olarak tanınmış bir kişidir.
1886 yılında Sivas’ın Divriği kasabasında doğdu. Başarılı eğitim hayatı ve meslek hayatında bizi öncelikle ilgilendiren havacılık alanında ki çalışmalarına bakacak olursak; Nuri DEMİRAĞ, 1936 yılında havacılık sanayinin ilk temellerini atmaya başladı. İlk iş olarak 10 yıllık devreyi kapsayan bir plan – program hazırlattı. Bu program gereği, Beşiktaş Barbaros Hayrettin İskelesinin yanında Tayyare Etüt Atölyesini kurdu. Bu tayyare atölyesi kısa bir sürede dev bir fabrika haline geldi. Yeşilköy’de Elmas Paşa çiftliğini tayyare meydanı yapmak için satın aldı. 1000 X 1300 metre boyutlarında düz bir tayyare alanı yaptırdı. Bunun bir örneği de o sıralar Avrupa’nın en modern havaalanı olan Amsterdam’da vardı. 1937-1938 yılı içinde Türk Hava Kurumu 10 okul uçağı ve 65 planör siparişinde bulundu. İstanbul fabrikalarında yapılan ilk yerli Türk uçağı, 1941 yılı ağustosunda Nuri Bey’in doğduğu yer olan Divriği’ye uçarak gidip gelmişti. Halkı da heyecanlandıran bu tür gösterilerin yararlı olduğunu düşünen Nuri Bey, Eylül ayında 12 uçaklık bir filoyu, Bursa, Kütahya, Eskişehir, Ankara, Konya, Adana, Elazığ ve Malatya rotasında uçurarak halka kendi tayyarelerimizle göklerimizi kendimizin koruyabileceğini göstermek ve onlara inanç vermek istemiştir. Nu.D.38 tipi yolcu uçağı, tamamen Türk mühendis ve işçilerinin ortaya çıkardıkları Türk tipi bir uçaktır.
Memleketi için iktisadi ve siyasi çalışmalarda hiçbir zaman geri durmayan Nuri DEMİRAĞ 13 Kasım 1957’de vefat etti. Eğer istenirse kendi öz imkanları ile bir milletin neler yapabileceğini bizlere ispatlayan ve bu yolda milletine yol açan Nuri DEMİRAĞ’ı rahmet ve minnetle anıyoruz.